Lato kojarzy się z przyjemnie spędzanym czasem, aktywnym wypoczynkiem, skupieniem się na własnych przyjemnościach oraz rozwoju. Stąd też w sieci pojawia się wiele ciekawych artykułów na temat miejsc, które warto zwiedzić; książek, które należy przeczyć czy filmów, na które koniecznie trzeba się wybrać. Przyznam, że uwielbiam przeglądać takie listy, zwłaszcza jeśli są przygotowane przez osoby, których jestem stałym czytelnikiem. Lubię również dzielić się swoimi perełkami, a dziś stawiam na kanały, dzięki którym możesz się: rozwinąć, zainspirować do działania, zmienić sposób patrzenia na rzeczywistość lub po prostu miło spędzić kilka minut w ciągu zabieganego dnia. 

Kanały, które wybrałam są zróżnicowane pod względem tematyki, sposobu prowadzenia i jak pewnie zauważysz – są mniej lub bardziej popularne. Przejdźmy do sedna!

1.Mistrz nr 1 – Krzysztof Gonciarz

Pewnie wszyscy go znacie, no albo przynajmniej większość z Was. Ostatnio było o nim głośno ze względu na Patronite. Ci, co nie widzą o co chodzi – wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło i pojawi się wiele artykułów (np. ten) dotyczących przewrotu, jakiego dokonał w polskim You Tube twórca kanału Zapytaj beczkę. Moja przygoda z Krzysiem zaczęła się właśnie od tego miejsca – od”głupich filmików w Internecie”. Szybko jednak przekonałam się do jego działalności związanej z kręceniem filmów podróżniczych, odkryłam dzięki niemu część świata.

Dlaczego Gonciarz? Patrzyłam na rozwój tego człowieka, na to jak podchodzi do swego hobby i jak przekuwa je na sposób zarabiania pieniędzy. Zawsze też, nawet z Zapytaj beczkę dostrzegałam pewien silny element chęci wpłynięcia na młodych ludzi, na zmuszenie ich do refleksji nad własnym życiem, postępowaniem czy poglądami, a to chyba z powodu mojej belferskiej natury. Dziś filmy Krzysztofa Gonciarza oglądam z jeszcze większą przyjemnością, gdyż są one dopracowane w każdym calu (od ujęć, przez montaż i treść po dobór muzyki).

Dla kogo? Dla tych, co chcą podróżować, a na razie nie mogą. Dla tych, co chcieliby się nauczyć montażu – można śmiało się uczyć właśnie od Krzysia. Dla tych, co lubią Japonię – obecnie najwięcej daily vlogów można znaleźć właśnie z tego państwa. Dla tych, którzy czasem przestają wierzyć we własne możliwości lub potrzebują dozy inspiracji. I im szczególnie polecam film „Porażki”. Jeden z moich ulubionych viedo obok całej serii „Sztuka składania historii”.

 

2. Karol Paciorek i jego Kto wie, ten wie

Tę postać z kolei możecie kojarzyć z kanału Lekko Stronniczy, który Karol prowadził wraz z Włodkiem Markowiczem.  Obecna twórczość Karola oscyluje wokół aktualnych problemów ludzkości oraz prywatnych podróży, mających jednak nieco dziennikarski charakter.

Dlaczego Karol Paciorek? Uważam, że jego seria „Kto wie, ten wie” z pewnością wniesie coś nowego do Twojego życia. Albo się czegoś wartościowego dowiesz (Karol lubi szperać w badaniach, statystykach, etc.), albo poznasz zupełnie odmienny od Twojego punkt widzenia, albo miło spędzisz czas 🙂

Dla kogo? Z pewnością dla tych, którzy interesują się tym, co się dzieje na świecie. Zarówno w sferze ekonomicznej, politycznej, kulturowej, … i tak bez końca można wymieniać. Polecam jego kanał również tym, którzy lubią oglądać filmy podróżnicze, ale potrzebują jakiegoś świeżego spojrzenia – to znajdziesz właśnie u Karola. Karol również porusza tematy, które mogą się okazać niezwykle inspirujące dla naszego rozwoju, jak na przykład film, w którym pyta Kto Cię inspiruje? Video, które serdecznie polecam wszystkim. Może komuś uratujesz życie.

3. Rozwojowiec

Jak nazwa wskazuje, kanał poświęcony jest rozwojowi – jakiemu? Maksymalnie praktycznemu rozwoju osobistemu. Jego twórca, Damian Redmer prowadzi również blog, na którym chętnie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z zakresu samodyscypliny, motywacji, zdobywania wiedzy, samodoskonalenia się. Rozwojowiec w fantastyczny sposób przedstawia materiał, dobiera barwne przykłady i uzupełnia wszystko prezentacją, dzięki której na dłużej zapamiętasz to, co słyszałeś i widziałeś.

Dlaczego? W szkole brakuje edukacji związanej z samokształceniem i samodoskonaleniem. Nikt nie ma czasu przekazać swoim uczniom technik szybkiego uczenia się, nikt nie nie mówi o tym, w jaki sposób możemy poprawić naszą produktywność czy motywację do nauki.

Dla kogo? Dla rodziców, którzy chcą wspierać swoje pociechy w procesie szeroko pojętej edukacji; dla nauczycieli, którzy chcieliby zmotywować swoich uczniów do nauki, poszukiwania; dla każdego, kto szuka drogi do spełnienia swojego marzenia, osiągnięcia sukcesu. Polecam video o intrygującym tytule.

4. Andrzej Tucholski

Dla mnie to jedna z najbardziej inspirujących osób. Człowiek, który dużo czyta, mądrze pisze i dzieli się dobrem. Tak w skrócie mogłabym przedstawić tę postać. A co sam o sobie pisze, możesz przeczytać na jego blogu. Nie pamiętam już jak trafiłam na jego stronę, ale pamiętam, że po odwiedzeniu jej, miałam poczucie, że w końcu znalazłam to, czego szukałam – naprawdę pozytywną przestrzeń z dobrymi, przemyślanymi i użytecznymi treściami. Stąd też cieszyłam się ogromnie, gdy zobaczyłam, że Andrzej dodaje również treści na YouTubie.

Dlaczego Andrzej Tucholski? Tworzy ważne treści, które mogą pomóc wielu osobom. Sam czyta dużo biografii i uczy się od najlepszych. Zajmuje się głównie tematyką rozwoju osobistego.

Dla kogo? Dla tych, co chcą się dowiedzieć: jak szybciej uczyć, jak uczyć się efektywniej, jak być w czymś dobrym, jak się zmotywować do czegoś, jak być dobrym człowiekiem, … etc. Andrzeja można również obejrzeć/posłuchać wtedy, kiedy ma się chandrę, jest jak dobry przyjaciel. Polecam na początek poniższy film oraz wpis na blogu z okazji swoich (Andrzeja) 25 urodzin.

5. Bartek Popiel

To nietypowy coach. Nie mówi tego, co chcesz usłyszeć, ale to, co sprawi, że zauważysz, co robisz nie tak. Bartek prowadzi dynamiczny kanał na YouTubie oraz bloga Liczy się wynik. W tych dwóch miejscach znajdziesz mnóstwo informacji na temat tego w jaki sposób pracować nad sobą oraz … własnym biznesem!

Dlaczego Bartek? Spodobała mi się to, że w sposób konkretny przekazuje wiedzę, urozmaica ją przykładami. Skupia się na rozwoju osobistym oraz na prowadzeniu własnej firmy – tematyki wbrew pozorom nie mające nic wspólnego, Barek świetnie łączy.

Dla kogo? Dla tych, co: chcą być „lepszą wersją” siebie; szukają sposobu na skuteczne działanie lub dobre zarządzanie własnym biznesem; dla tych, co chcą mieć swojego trenera personalnego za darmo 😉 Na zapoznanie się z Bartkiem, polecam pierwszy odcinek Porannego Inspiratora.

 

Jestem ciekawa, kogo Ty oglądasz i mógłbyś/mogłabyś polecić innym. Podziel się tym!