Każdy z nas pragnie sukcesu. Dla jednych sukcesem będzie posiadanie pracy dającej satysfakcję (finansową lub osobistą), dla innych – posiadanie zdolnych dzieci, dla jeszcze innych – sława, pieniądze; znajdą się również tacy, którzy za sukces będą uznawać każde drobne osiągnięcie, na którym im zależało. Kim jest w takim razie człowiek sukcesu? Jakim człowiekiem sukcesu jesteś TY? Masz jasno określony jeden cel, do którego dążysz, czy potrafisz dostrzec sukcesiki, osiągane po drodze do docelowego punktu? W jaki sposób będziesz pomagać swoim dzieciom/uczniom lub sobie, w stawaniu się człowiekiem sukcesu?

Kim jest człowiek sukcesu?

Prawda jest taka, że każda osoba ma własną definicję tego pojęcia. Jestem ciekawa jaka jest Twoja. Nie ma jednego trafnego przepisu na sukces ani na bycie człowiekiem sukcesu.

Dla mnie człowiek sukcesu to osoba, która po pierwsze: wie, czego chce. Po drugie: wie, do czego dąży i dlaczego (po co?). Po trzecie: dąży do postawionego celu. Po czwarte: potrafi radzić sobie z porażkami. Moim zdaniem są to najważniejsze cechy składające się na portret człowieka sukcesu. Nie jest ważne to, co chce osiągnąć dana osoba, ale czy jest świadoma czego chce, po co to robi i że w ogóle to robi. Człowiek sukcesu według mnie wie również, jak poradzić sobie z niepowodzeniem, nie zraża go to, a jedynie skłania do refleksji, czy aby na pewno podchodzi do sprawy od właściwej strony. Człowiek sukcesu ponosi konsekwencje swoich wyborów oraz działań, jest odpowiedzialny. Człowiek sukcesu potrafi się cieszyć z najmniejszych osiągnięć, które przybliżają go do celu.

 Jak się stać człowiekiem sukcesu?

Aby wychować człowieka sukcesu, trzeba samemu być lub uważać się za osobę, która osiąga sukcesy. Wtedy swoim przykładem/zachowaniem nie blokujemy naszego dziecka/ucznia. Natomiast, jeśli zastanawiasz się, jak stać się kimś, kto osiąga sukces – czytaj dalej.

Zacznijmy od marzeń. Mimo że ostatnio wyjaśniłam dlaczego bycie marzycielem jest złe, uważam, że od marzeń wszystko się zaczyna. Człowiek musi czegoś pragnąć, by zacząć działać. Jeśli masz marzenia, które wydają Ci się nierealne, infantylne bądź chcesz, by pozostały nadal w strefie nierealizowanej – niech pozostaną takie. Zastanów się teraz nad pragnieniami, których realizacja Cię uszczęśliwi, które towarzyszą Ci od dzieciństwa.

Jeśli już wiesz, czego pragniesz – zastanów się jak do tego możesz dojść, jakie kroki musisz podjąć, ile może być tych kroków. Zaplanuj to! Następnie działaj! Marzenia same się nie spełniają. Działanie jest bardzo ważne, sprawdza naszą determinację, motywację oraz charakter. Osoby, którym bardzo zależy na osiągnięciu celu, potrafią dokonywać niemal cudów, by dojść do miejsca, w którym chcą się znaleźć. Przyjmuj porażki z „godnością”, nie zawsze idzie wszystko po naszej myśli, wiele rzeczy nie zależy od nas, więc powinniśmy nauczyć się przyjmować pewne niepowodzenia z dystansem. I oczywiście – ucz się na błędach 🙂 Swoich i cudzych. I pamiętaj o tym, aby cieszyć się drobnymi osiągnięciami, które przybliżają Cię do głównego celu.

człowiek sukcesu

Jestem bardzo ciekawa Twojego przepisu na sukces, podziel się nim. Wkrótce pojawi się na blogu kolejna część – Jak wychować człowieka sukcesu.