Myślałam ostatnio o szkolnej bibliotece i o tym, że brakuje mi w niej książek dedykowanych nauczycielom. Takich książek z dziedziny dydaktyki, metodyki czy nawet pedagogiki. Wiem, że mogę pójść do miejskiej biblioteki i wypożyczyć interesującą mnie pozycję, potem polecić ją koleżance/koledze z pokoju nauczycielskiego. Ale jakie istnieje prawdopodobieństwo, że i ona/on uda się do biblioteki po tę książkę? Po co sobie utrudniać życie?

Proponuję Ci stworzenie niewielkiej przestrzeni, w której możesz się dzielić wartościowymi lekturami z innymi nauczycielami z Twojego pokoju nauczycielskiego. Taka przestrzeń to Nauczycielski Dzielnik, w którym dzielisz się nie tylko swoją książką, również swoimi refleksjami, uwagami do lektury.

Idea

Nauczycielski Dzielnik jest odpowiedzią na tempo, w jakim pracują polscy nauczyciele i brak przestrzeni na wymianę myśli, refleksji czy podzielenie się wartościową lekturą. Nauczycielski Dzielnik to miejsce, które możesz stworzyć w Twojej szkole. Po co?

* Jeśli czytasz pozycję, która wnosi coś do Twojego nauczycielskiego warsztatu, to dlaczego trzymać ją tylko dla siebie? Niech dowiedzą się o niej inni nauczyciele!

*Wspólne lektury, to kolejny wspólny temat do rozmów, dyskusji nad zagadnieniami, które Was nurtują i poszukiwanie rozwiązań.

*W końcu, a w zasadzie, to chyba po pierwsze – myśli są niewidzialne, ale można je zobrazować lub zwerbalizować. Jako nauczyciel sam dobrze wiesz, ile Tobie i Twoim uczniom daje notowanie. Pomyśl o tym, że mógłbyś czytać refleksje dotyczące lektury Twoich kolegów i koleżanek i uczyć się także od nich! Stajesz się wzorem dla swoich uczniów, dzielisz się wiedzą nie tylko z nimi, również ze swoimi kolegami i koleżankami z pracy.

Dzięki dzieleniu się wartościowymi lekturami i wymianie myśli, refleksji, lekcji nie tylko poprawiacie swój warsztat nauczycielski, wzmacniacie swoje relacje, czyli realnie wpływacie na Waszą szkolną rzeczywistość, stajecie się również inspiracją dla nauczycieli z innych szkół.

Obejrzyj wideo, żeby dowiedzieć się więcej.

Instrukcja NAUCZYCIELSKI DZIELNIK

Czyli jak stworzyć Nauczycielski Dzielnik w Twojej szkole:

1.Znajdź w pokoju nauczycielskim kącik, półkę, na której mogą się znaleźć lektury do Nauczycielskiego Dzielnika.

2.Wydrukuj Zakładki-notatki w dowolnej liczbie (byle nie za mało 😉).

3.Rozetnij zakładki na sztuki.

4.Przygotuj pojemnik, np. pudełko, z którego będzie można swobodnie wyjmować Zakładki-notatki.

5.Wydrukuj lub stwórz własną nakleję na pojemnik z informacją o Zakładkach-notatkach i umieść ją na pojemniku.

6.Wybierz książki z Twojej biblioteczki lub zorganizuj interesujące Cię pozycje dotyczące metodyki, dydaktyki, rozwoju i postaw je w kąciku Nauczycielskiego Dzielnika.

7.Postaw pojemnik w widocznym miejscu Nauczycielskiego Dzielnika i dziel się wartościowymi treściami oraz własnymi refleksjami, zachęcaj innych dzielenia się.

8.Kiedy korzystasz z książki, weź Zakładkę-notatkę i notuj. W przypadku „Wychowania do osobistego rozwoju”, po przetestowaniu scenariusza uzupełnij Zakładkę-notatkę, zrób jej zdjęcie i włóż do książki. Zdjęcie jest dla Ciebie. Niech inni korzystają z Twojego doświadczenia i pomysłów. Jeśli jakaś nowa refleksja przyjdzie Ci do głowy, możesz wrócić do książki oraz Zakładki-notatki i na jej odwrocie zapisać swą myśl lub sporządzić notatkę w osobnym miejscu, dostępnym tylko dla Ciebie.

9.Podziel się efektami Waszej pracy, by inspirować nauczycieli z innych szkół, pisząc na adres: kontakt@edukacjazpasja.pl

 

 

Owocny lekcji życzę i wzajemnej inspiracji!

Samanta z bloga Edukacja z pasją

MATERIAŁY DO POBRANIA

NAUCZYCIELSKI DZIELNIK – IDEA I INSTRUKCJA

Wzór Zakładki-notatki oraz naklejka na pojemnik

Wzór uniwersalnej Zakładki-notatki