Bohaterowie mogą być oddaleni i niedostępni. Mogą żyć w innym świecie. Mogą już nie żyć. Gdybyśmy ich spotkali, moglibyśmy być po zbyt wielkim wrażeniem, by nawiązać z nimi kontakt. Bohaterowie mogą nie być dla nas dobrymi mentorami. Mogą z nami współzawodniczyć i nie chcieć mieć z nami nic wspólnego. Mentorzy są inni. Zajmują wyjątkowe i osobiste miejsce w naszym życiu. Mentorzy otwierają nam drzwi i pośrednio włączając się w naszą podróż. Pokazują kroki i zachęcają, byśmy je podjęli.*


Kto czyta edukacyjny Newsletter (możesz się zapisać na niego w kolumnie po prawej stronie), ten wie, że lubię się dzielić. A w związku z tym, że dziś (23 marca) mija drugi rok odkąd istnieje to miejsce, chciałam Wam coś podarować.

Prezent z okazji urodzin

Po pierwsze chciałam Ci podarować możliwość podzielenia się swoją historią, tego co przesądziło o tym, że zostałeś/łaś belfrem. Twoja historia jest ważna, nie tylko dla Ciebie, Twoich uczniów, może być również ważna dla innych nauczycieli, którzy być może zobaczą w Tobie bratnią duszę lub przekonają się, że ich wybór zawodu jest/był słuszny.

Po drugie chciałam Ci podarować możliwość poznania historii innych nauczycieli, którzy świadomie wybrali swój zawód z bardzo konkretnych powodów. Myślę, że ich historie mogą Cię zainspirować. 🙂

Po trzecie – żebyś mógł/a wygrać zestaw książek autorstwa Kena Robinsona – światowej sławy pedagoga, nauczyciela, wykładowcy, a przede wszystkim reformatora systemów edukacji. Jakie książki możesz wygrać? „Uchwycić żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko” – dla mnie to jedna z najważniejszych książek, możesz o niej posłuchać w najnowszym wideo (to poniżej). Druga pozycja to „Kreatywne szkoły. Oddolna rewolucja, która zmienia szkołę”.

Jak to zrobić?

Weź udział w Konkursie „Dlaczego zostałem belfrem”. Tytuł konkursu oczywiście nie jest przypadkowy. Kiedy 2 lata temu rozpoczynałam przygodę z blogowaniem, moim marzeniem było przeprowadzanie rozmów z nauczycielami, którzy w codziennych szkołach robią niecodzienne rzeczy. Tak powstała seria wywiadów „Dlaczego zostałem belfrem”. Dzisiaj zapraszam Ciebie do podzielenia się swoją historią!

Zadanie konkursowe polega na tym, aby przedstawić w dowolnej formie (pisanej, rysunkowej, wideo lub jeszcze innej) dlaczego zostałeś/łaś belfrem. Co Tobą kierowało, jakie postawy, przekonania miałeś/łaś, jakie emocje Ci towarzyszyły.

Zasady:

1. Odpowiedz w dowolnej formie (pisanej, rysowanej, wideo) na pytanie: dlaczego zostałeś belfrem?

2. Swoją odpowiedź umieść pod tym postem na Facebooku. Rozumiem, że możesz czuć dyskomfort, aby publicznie mówić o swoich powodach zostania nauczycielem – możesz swoją odpowiedź wysłać na adres: kontakt@edukacjazpasja.pl.**

Harmonogram konkursu

Wysyłać zgłoszenia, czyli odpowiadać pod postem w serwisie Facebook należy od 23.03.2018 do 30.03.2018.

Ogłoszenie wyników: 04.04.2018

Zgłoszenie można wysłać tylko raz.

Jeśli swoją odpowiedź udostępniasz w mediach społecznościowych, np. na Instagramie, Facebooku, koniecznie ją otaguj, używając jednego z hasztagów: #dlaczegozostalembelfrem #konkurskenrobinson

Szczegółowy regulamin konkursu możesz pobrać tutaj.

Regulamin Konkursu Dlaczego zostałem belfrem PDF

 

**Jeśli decydujesz się wysłać swoją odpowiedź na maila, opublikuję ją potem pod wybranym przez Ciebie pseudonimem i umieszczę pod wpisem konkursowym, by inni nauczyciele mogli się zainspirować Twoją historią i zagłosować na Ciebie.


* Cytat pochodzi z książki Kena Robinsona „Uchwycić żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko”, Wydawnictwo Element, Gliwice 2017, s.193.

Dzielić się można tym co materialne i niematerialne. Często zapominamy o tym drugim. Czyjaś uwaga może się okazać najwspanialszym darem, jaki otrzymaliśmy. Czyjeś spojrzenie może się okazać tym, co sprawi, że zaczniemy bardziej wierzyć w siebie. Czyjaś historia może się okazać impulsem do działania.

Kończę i pozdrawiam ciepło

Samanta