Długo zastanawiałam się nad właściwym wstępem do tego wpisu. Kilkanaście razy zaczynałam pisać początek i szybko usuwałam postawione litery. Otwierałam okno kokpitu, to znów je zamykałam. I tak wpis przeczekał kilka dni, bo nie wiedziałam, jak zacząć. Tu chyba nie ma co się zastanawiać nad odpowiednim wprowadzeniem – ci, co czytali sagę o wiedźminie, dobrze wiedzą, że ta pozycja obroni się sama. Ci, którzy jeszcze nie sięgnęli po serię Andrzeja Sapkowskiego, mam nadzieję, że po zapoznaniu się z tym scenariuszem lekcji – szybko nadrobią lekturę.
Scenariusz lekcji w roli głównej z wiedźminem
Klasa: VI
Liczba jednostek lekcyjnych: 2
Cele z podstawy programowej:
I.2. 11) Odnosi treści tekstów kultury do własnego doświadczenia
III. 1.1) Uczestniczy w rozmowie na zadany temat
Inne cele:
– kształtowanie postawy uważności oraz wrażliwości na drugiego człowieka
Cele lekcji dla ucznia: Zapoznam się z treścią utworu.
Wezmę udział w rozmowie dotyczącej problematyki tekstu.
Do jakiej wiedzy i jakich wcześniej nabytych umiejętności będę nawiązywał/a?
– znajomość elementów świata przedstawionego;
– znajomość i umiejętność wskazywania środków artystycznego wyrazu;
– umiejętność określania tematu i głównej myśli tekstu;
– umiejętność wskazywania bohaterów głównych i drugoplanowych;
– umiejętność selekcji informacji.
Materiały:
– przygotowane kserokopie dla uczniów rozdziału I Wiedźmin z Ostatniego życzenia;
– tablica, kreda lub flipcharty i markery;
– schemat koła informacyjnego dotyczącego bohatera (schemat w pliku pdf do pobrania);
– karteczki post-it;
– kartki A4 dla każdego ucznia.
Temat: Jak się potoczyły losy Nieznajomego w Wyzimie?
Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel zapisuje na tablicy temat, cele lekcji.
2. Nauczyciel mówi: Nasz bohater żyje w średniowieczu, ale nie takim zwykłym, w tym świecie istnieją smoki i potwory. Nasz bohater jest osobą, która chroni ludzi przed potworami. Wyobraźcie sobie takiego bohatera: jakby mógł wyglądać? Jak być ubrany? Co posiadać? Jakie umiejętności powinien mieć? Uczniowie zapisują lub rysują wyobrażenie siebie jako bohatera, który walczy z potworami w średniowiecznym świecie. W parach wymieniają się notatkami (rysunkami lub zapiskami).
3. Nauczyciel pyta uczniów: Jak myślicie, czy taka osoba, która walczy z potworami miałaby szacunek u ludzi, czy nie? I dlaczego? Chętni uczniowie udzielają odpowiedzi, nauczyciel zapisuje argumenty za i przeciw na tablicy.
4. Nauczyciel rozdaje uczniom ksero teksów bez tytułów. Czyta fragment utworu („Wiedźmin” cz. I z A. Sapkowskiego „Ostatnie życzenie”).
5. Nauczyciel rozmawia z uczniami o przeczytam tekście, pyta o to, kto jest głównym bohaterem poniższego opowiadania oraz co na to wskazuje.
6. Nauczyciel prosi uczniów o ponową samodzielną lekturę tekstu i podkreślenie informacji o głównym bohaterze. Prosi uczniów o przerysowanie schematu i uzupełnienie go informacjami, które uczniowie podkreślili podczas lektury.
7. Zapisuje na tablicy pytanie: Jaki stosunek do Nieznajomego mieli miejscowi ludzie? Rozdaje uczniom karteczki post-it. Uczniowie na karteczkach post-it udzielają odpowiedzi jednym zdaniem, przyklejają karteczkę na tablicy, nauczyciel odczytuje zebrane odpowiedzi.
8. Uczniowie dzielą się na grupy czteroosobowe. Każda osoba z grupy szuka innej informacji na temat stosunku miejscowych do Nieznajomego, swoje spostrzeżenia popiera dowodami (cytatami) z tekstu:
- Sposób patrzenia
- Sposób zwracania się do bohatera
- Wypowiadane słowa
- Czyny
Członkowie grup zbierają informacje, dyskutują o nich, wnioskują. Każdy z uczniów minimum jednym zdaniem odpowiada ponownie na zadane pytanie, odpowiedź zapisuje w zeszycie. Chętni uczniowie czytają swoje wypowiedzi, pozostali słuchają.
9. Nauczyciel pyta uczniów o to, z czego mógł wynikać taki stosunek do Nieznajomego? Jakie dowody na to zaleźli w tekście? Zapisuje wypowiedzi uczniów na tablicy. Pyta o to, gdzie lub w jakich sytuacjach w obecnym świecie możemy znaleźć podobne postawy wobec Nieznajomych oraz z czego mogą wynikać? Rozdaje uczniom kartki A4. Uczniowie w parach dyskutują o problemie, zapisują swoje odpowiedzi na kartce. Następnie w czwórkach porównują swoje wypowiedzi, uzupełniają. Potem kolejno łączą się w zespoły ośmioosobowe, dyskutują o zebranych przykładach. Następnie na forum przedstawiają zebrane spostrzeżenia z kilku ośmioosobowych grup.
10. Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów oraz zajęcia.
Jeśli skorzystasz z tego scenariusza, koniecznie daj mi znać! Jeśli, gdzieś w sieci będziesz dzielić się efektami tej lekcji, to nie zapomnij o hasztagu #sapkowskizawszespoko
4 Comments
Maria Piaskowska
Wiedźmina uwielbiam, uczniom jeszcze nie proponowałam, ale obecnie mam świetną klasę a Twój scenariusz jest naprawdę dobry i na pewno ułatwi mi wprowadzenie uczniów w świat Sapkowskiego; dziękuję za inspirację 🙂
Samanta Dryja
Mario, cieszę się, że są nauczyciele, którzy doceniają polską współczesną literaturę i również nią chcą się dzielić ze swoimi uczniami. Dziękuję za miłe słowa i trzymam kciuki za lekcje wprowadzające w świat Sapkowskiego. Chętnie się usłyszę/przeczytam, jak to zrobiłaś i jaki był odbiór uczniów.
Pozdrawiam 🙂
Ania
Świetny pomysł. Nie tak dawno przeprowadziłam cały cykl lekcji oparty na opowiadaniach Sapkowskiego. W efekcie powtórzyliśmy charakterystykę, urozmaiciliśmy interpretację metodą dramy, we wszystkim skupiając się na zagadnieniu innego jako obcego, do czego postać wiedźmina świetnie się nadaje. Oprócz tego dużo było na lekcji dyskusji o motywacjach bohaterów, co zawsze cieszy. 🙂 Wdzięczny tekst,, można na nim z łatwością pracować, a zainteresowanie uczniów duże.
SzkołaSobolewo
Doskonały pomysł – uczniowie będą mogli mówić, że grając w Wiedźmina robią dodatkowe zadanie na polski 🙂 Potrzeba więcej podobnych materiałów, może Grzędowicz jako wprowadzenie do nowej generacji sci-fi?