Nauczyciel to twórcza jednostka, która pracuje umysłem i sercem. To poszukiwacz, zbieracz, artysta tworzący niezastąpione pomoce naukowe i wykorzystujący otaczający świat. Tym wpisem chciałabym Cię zachęcić do poznania kilku wspaniałych nauczycieli, którzy swoją pracą dzielą się z innymi. Miejsca, które wykreowali na pewno okażą się przydatne, jeśli zastanawiasz się skąd czerpać pomysły na lekcje polskiego albo jesteś ciekaw, jak wygląda warsztat belfra.

Zaczynam od tej grupy blogowej, ponieważ sama jestem polonistką i większość z przedstawionych skarbnic inspiracji śledzę od dawna.  Planuję jednak, podzielić się z Tobą szerszą częścią edukacyjnej blogosfery  (tak, jest nas dużo!). A jeśli sam/a znasz godne polecenia blogi czy to dotyczące nauki języków obcych, przedmiotów ścisłych, a może poświęcone nauczaniu wczesnoszkolnym, to zapraszam do wspominania o nich w komentarzu 🙂 Lubię poznawać twórcze osoby, które poświęcają się pasji i zarażają nią innych i uważam, że warto o takich osobach mówić i pisać. Niech dobro idzie dalej w świat 🙂

 1.  Zakręconego belfra poznałam już dawno temu i zostałam jego stałą czytelniczką, ponieważ autorka bloga mnie do tego przekonała. A czym? Swoimi pomysłami, wiedzą i pozytywną energią. Znajdziesz tu gotowe scenariusze lekcje, praktyczne wskazówki, jak wykonać daną pomoc dydaktyczną,a także przeczytasz (opatrzone pięknymi ilustracjami) przygody Kędzierzawego Karolka. Zapomniałam dodać, że Asia to też mama, która zdradza jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania i uczenia się.

2. Na lekcje polskiego nie pamiętam już jak trafiłam, ale pamiętam za to, co sprawiło, że zostałam na dłużej. Po pierwsze – wspólna słabość do Stachury, po drugie – autentyczność wpisów. Pani Karolina dzieli się nie tylko swoimi pomysłami na interesujące lekcje, ale również czasem opowie o tym, dokąd zawędrowała albo co ostatnio ciekawego przeczytała.

3. Panią z Klasą poznałam osobiście w bardzo ciekawych okolicznościach. Autorka bloga prowadzi swoją szkołę (!), jest dziennikarką i nauczycielką języka polskiego. Na swoim blogu dzieli się wiedzą i praktyką, opisuje lekcje i uzasadnia dlaczego w taki a nie inny sposób pracuje ze swoimi uczniami. Morze (jeśli nie ocen) inspiracji.

4. Takie tam po polsku prowadzone przez Uczycielnicę, jest wyjątkowym miejscem. Zobaczysz projekty tworzone przez autorkę w praktyce i dowiesz się o nowinkach edukacyjnych. Możesz wykorzystać gotowe i sprawdzone scenariusze zajęć, zainspirować się pojedynczym pomysłem albo dowiedzieć się w jaki sposób wykorzystać blogi do prowadzenia zajęć.

5. Szkoła inaczej to przestrzeń, która od razu zdradza, że wkraczamy na teren, gdzie nieco inaczej patrzy się na edukację. A jak? Tak, by była przyjazna i zapraszała uczniów do zabawy i nauki. Pani Kowalska dzieli się pomysłami na interesujące lekcje, czasem refleksjami oraz lekturami, o których warto porozmawiać z młodzieżą.

6. To miejsce z pewnością odwiedziłeś, jeśli przeczytałeś pierwszy wpis na moim blogu. Mowa oczywiście o Polskim na czasie – przestrzeni, która należy do energicznej i uśmiechniętej Agaty, lektorki języka polskiego. Znajdziesz tu kreatywne pomoce naukowe dla obcokrajowców uczących się języka polskiego, ale zdecydowana większość materiałów okazuje się przydatna podczas lekcji polskiego z dziećmi i młodzieżą.

7. Świeżynka, którą niedawno odkryłam dzięki facebookowej grupie dla nauczycieli języka polskiego. Polonistk@ przy tablicy to blog prowadzony z pasją przez nauczycielkę z  dużym doświadczeniem i ogromnym zaangażowaniem. Znajdziesz tu oryginalne i odważne (sprawdzone) pomysły na lekcję języka polskiego. Czekam na kolejne wpisy!

8. Inspiracje dla szkoły to niekończące się źródło inspiracji nie tylko na lekcje języka polskiego. Kasia Skolimowska, autorka bloga jest również  współautorką podręcznika „Wychowanie do osobistego rozwoju” oraz właścicielką marki „FitEdukcja”. W swoich przestrzeniach w sieci pisze oraz opowiada (bo prowadzi kanał w serwisie YouTube) o tym, co jest dla niej ważne w edukacji, zmienia polską szkołą i zaprasza do tej zmiany innych nauczycieli.

A Ty jakie znasz godne polecenia blogi edukacyjne? Koniecznie podziel się nimi, niech świat o nich usłyszy!