Zgodnie z zapowiedzią przygotowałam dla Was bazę szkoleń dla belfrów uczących różnych przedmiotów, więc nie tylko poloniści znajdą tu coś dla siebie. Sukcesywnie będę tę listę powiększać i mam nadzieję, że mi w tym pomożecie 🙂
W związku z tym, że kursów jest mnóstwo, a niektóre mają ograniczoną dostępność, dzielę się z Wami stronami, które organizują takie przydatne pomoce non stop. Uważam, że dobrze mieć pod ręką listę miejsc, które oferują kursy za darmo lub prawie za darmo, nigdy nie wiadomo, co okaże się dla nas przydatne. Zachęcam Was również do dzielenia się w komentarzach tym, z czego sami skorzystaliście lub tworzycie dla innych nauczycieli.
Czym są webinaria?
Według Akademii Webinaru to:
to nic innego jak szkolenia lub seminaria online, które w odróżnieniu od swoich tradycyjnych odpowiedników, odbywają się w wirtualnych pokojach, za pośrednictwem Internetu. Uczestnicy razem z trenerem spotykają się w czasie rzeczywistym w specjalnie do tego wydzielonej przestrzeni w sieci. (http://akademiawebinaru.pl/czym-sa-webinaria/)
Jest to świetne rozwiązanie dla zapracowanych osób, które nie mają ochoty wychodzić z domu, by czegoś się dowiedzieć lub nauczyć. Jedynym minusem webinariów jest to, że po skończonym szkoleniu w czasie rzeczywistym nie można go ponownie odtworzyć, chyba że twórca umożliwia „powtórkę”. Zazwyczaj ma ona ograniczony czas dostępności, np. 24h od faktycznego zakończenia webinarium. Stąd polecam bycie na bieżąco ze stronami i osobami, które oferują takie seminaria on-line. Rejestracja na takie szkolenie jest banalna, wystarczy w odpowiednie pole wpisać maila, a następnie potwierdzić chęć uczestnictwa w webinarium.
Lista miejsc, gdzie znajdziesz wartościowe DARMOWE webinaria
1. Anna Poławska – numer jeden wśród osób kochających uczyć nauczycieli. Ania specjalizuje się w wykorzystywaniu nowych technologii w procesie nauczania, ale jej cotygodniowe webinaria dotyczą różnych zagadnień z obszaru edukacji i pedagogiki. Ania zaprasza różnych ekspertów do współpracy w związku z czym w ciągu miesiąca można ulepszyć swój warsztat w różnych obszarach.
2. SuperBelfrzy również dzielą się swoją wiedzą i zapraszają na nocne webinaria dla tych, co pracują o zmroku. Tematyka spotkań jest różnorodna, ponieważ prowadzą je różni praktycy (nauczyciele, eksperci) z całej Polski.
3. AkademiaWebinaru chętnie dzieli się swoimi zasobami, które mogą się okazać pomocne podczas godziny wychowawczej.
4. Edumaster.pl prowadzi webinaria oraz wideoszkolenia na bardzo różne tematy. Znajdą tutaj coś dla siebie przedmiotowcy, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wychowawcy, również pedagodzy i psycholodzy.
Kursy on-line. Nauka w zaciszu domowym
Niewątpliwą zaletą większości kursów on-line jest to, że naukę rozpoczynasz, kiedy chcesz i gdzie chcesz (o ile masz tam dostęp do Internetu). Są również kursy, które należy wykupić w określonym czasie, a materiały są dostępne dożywotnio lub na wyznaczony okres. Nie zmienia to jednak faktu, że doszkalanie rozpoczynasz w dogodnym dla siebie momencie w ciągu dnia i miejscu. Uczestnictwo w wielu kursach on-line jest bezpłatne, ale jeśli zechcesz uzyskać certyfikat ukończenia danego szkolenia (o ile organizator przewiduje takie oświadczenie), to niestety w większości przypadków musisz za to zapłacić. Nie są to jednak wielkie sumy, a warto wesprzeć ludzi, którzy poświęcają swój czas i dzielą się swoją wiedzą.
Lista miejsc, gdzie znajdziesz wartościowe darmowe lub prawie darmowe kursy on-line
1. Moodle BP Ciechanów jest miejscem stworzonym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ciechanowie. Aby mieć dostęp do kursów wystarczy wysłać maila na podany adres z zapytaniem o klucz dostępu.
2. WSiP przygotowuje e-warsztaty i e-szkolenia dla nauczycieli różnych dziedzin. By móc wziąć udział w kursie lub warsztacie, należy wypełnić kwestionariusz i oczekiwać na dzień szkolenia.
4. Operon w swojej ofercie posiada wiele interesujących kursów on-line, trzeba jednak być czujnym by nie przegapić rejestracji na szkolenie. W tym wypadku wymagane jest również aktywne konto na platformie wydawnictwa.
5. eTwinning jest społecznością szkolną, gromadzącą szkoły i przedszkola z całej Europy, która współpracuje za pomocą mediów elektronicznych. Platforma oferuje szeroki wybór kursów, które pozwalają oswoić pracę z nowymi mediami w szkole.
6. Akademia Webinaru również prowadzi szkolenia on-line (płatne). Tematyka kursów jest różnorodna, więc każdy nauczyciel znajdzie coś dla siebie.
7. Szkolna24, czyli miejsce, w którym przez 24 h/dobę możesz doskonalić swój warsztat nauczyciela. Tematyka kursów jest różnorodna. Wszystkie kursy są płatne, jednak ich cena jest bardzo atrakcyjna.
Mam nadzieję, że przygotowana przeze mnie lista okazała się pomocna, a jeśli chcesz się podzielić miejscem, z którego korzystałeś/łaś, to koniecznie podziel się tym w komentarzu. Natomiast, jeżeli sam/a tworzysz kursy on-line lub organizujesz webinaria to nie omieszkaj się tym pochwalić!
19 Comments
Pau lina
Bardzo inspirujące, czy ja nie będąc belfrem znajdę również coś dla siebie? 🙂
Samanta Dryja
Z pewnością znajdziesz coś dla siebie na stronach: Akademia Webinaru, Webinars.Center i elearing Piotrków. Na dwóch pierwszych są kursy sprzyjające samorozwojowi oraz takie z zakresu psychologii. Trzeba tylko trochę poszperać 🙂
Pau lina
o świetnie ! 🙂 uciekam więc poszukiwać czegoś ciekawego 🙂
Dominik Jędrzejczak
Bardzo dobrze, że edukujesz nauczycieli. Wcześniej jeszcze o tym nie myślałem, ale może coś kiedy stworzę dla nauczycieli. Mogę zaprosić na seminarium online, gdzie również z kolegami pomagamy początkującym jak zaistnieć w internecie, czy nawet stworzyć własną firmę, link:
http://panel.servaq.pl/link/13/331
Samanta Dryja
Dobrze wiedzieć, że jest coraz więcej takich miejsc. A jeśli idzie o zarabianie z domu, to jest to coraz bardziej popularny temat, ale z tego, co zauważyłam – cieszący się większym powodzeniem u kobiet, tzn. kobiety dla kobiet tworzą takie miejsca. Cieszę się, że również mężczyźni mają w tym temacie coś do powiedzenia 🙂
Szymon Król/Za miedzą i dalej
nigdy nie ogarniałem tych webinariów 🙂 bardzo dobrze, że masz taki pomysł! Lekcje powinny być ciekawe, a w mojej szkole… część jest fajna, część średnia 😉
Samanta Dryja
Bardzo dużo zależy od nauczyciela, życzę, byś na swojej drodze spotkał więcej tych z pasją 🙂
Marta
Chociaż wolę naukę na żywo, to webinaria są całkiem niezłym rozwiązaniem dla zapracowanych 🙂
Pani od biologii
Korzystałam ze szkoleń operonu, dobrze wiedzieć, że jest więcej miejsc, gdzie można się czegoś nauczyć 🙂
Samanta Dryja
Mam nadzieję, że okażą się te miejsca przydatne 🙂
Aleksandra ma kota
Gdyby nie Twój komentarz na moim blogu, nie trafiłabym tutaj. Bardzo Ci dziękuję, że go napisałaś! Wspaniała strona internetowa, pod względem graficznym jak i merytorycznym. Pozwoliłam sobie zajrzeć do zakładki „O MNIE”. Mogę stwierdzić, że rzeczywiście urodziłaś się po to, aby uczyć innych. Znam ten zawód od podszewki, ponieważ moja mama również uczy w szkole. Podziwiam ją, tak samo jak Ciebie. Rola nauczyciela nie jest łatwa w tych czasach.
Podoba mi się Twój styl pisania i pomysł na posty. Szkolenia i kursy on-line to świetna sprawa aby moc udoskonalać swoje umiejętności.
Dodaję Twojego bloga do zakładki „PODCZYTUJĘ” na moim.
Pozdrawiam serdecznie.
Samanta Dryja
Bardzo mi miło czytać to wszystko 🙂 Cieszę się, że są ludzie, którzy potrafią docenić ten zawód i ludzi, którzy go wykonują. Bardzo Ci dziękuję za takie wyróżnienie! Mam nadzieję, że nie zawiodę Twoich czytelniczych oczekiwań 🙂
Mama sama w domu
Ja też się cieszę, że trafiłaś do mnie, bo dzięki temu ja poznałam Ciebie i na pewno będę Twoją stałą czytelniczką 🙂 Ja jestem takim pół-belfrem 😉 Filologiem bez przygotowania pedagogicznego, które właśnie podyplomowo zdobywam. Pozdrawiam!
Justyna Bujak
Nauka w pigułce! Dzięki za inspirację! 🙂
Pan Tikczer
Dziękuję, uzupełniłem archiwum o kilka nowych linków 🙂
Aneta Ruszkiewicz
Bardzo się cieszę, że Cię znalazłam. Mam ciągle niedosyt i chęć na to, by po 19 latach pracy doskonalić swój warsztat. Dzięki takim stronom,jak Twoja, jest to możliwe. Dziękuję.
Katarzyna Kalita
Polecam kursy (darmowe) na Bibliotecznej Platformie Zdalnej Edukacji Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie – moodle.bpchelm.pl. Kursy dotyczą TIK.