Z ortografią mamy styczność codziennie, choć może nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. O tym, że znajomość zasad pisowni jest ważna, przypominają nam sytuacje, w których wymagany jest od nas poprawny zapis. Jeśli na przykład piszemy mail do kogoś ważnego, to wszelkie wątpliwości może rozwiać słownik ortograficzny online, sęk w tym, że wiele osobom wydaje się, że doskonale widzą jak zapisać dany wyraz. Niestety rzeczywistość weryfikuje nasze przekonanie…
Staram się Wam pokazać, że ortografia wcale taka straszna nie jest i da się z nią zaprzyjaźnić. Zasady pisowni wyrazów z „ch” i „h” to kontynuacja cyklu Zasad ortograficznych i już ostatni wpis z tej serii w takiej formie. Kolejne porcje wiedzy o języku będą podawane nieco inaczej, a jak? O tym się wkrótce przekonacie 🙂
Małe przypomnienie
Do tej pory na platformie Pinterest mogliście znaleźć pozostałe „notatki” z serii „Przyjazna ortografia”. Polecam Wam również zajrzeć w zupełnie nowe miejsce do przechowywania perełek – Pearltrees, tutaj będę gromadzić przydatne materiały nie tylko na tematy językowe, z których możecie korzystać do woli i dzielić się nimi z innymi 🙂
Jak zwykle – na końcu wpisu czeka na Was bonus w postaci linków do miejsc, gdzie możecie sprawdzić swoją wiedzę na temat ortografii.
Zasady pisowni wyrazów z „ch” i „h”
Na szczęście zasad pisowni wyrazów z „ch” i „h” jest bardzo mało i można je dość szybko przyswoić.
Miejsca, gdzie możesz sprawdzić z jaką zasadą ortograficzną już się zaprzyjaźniłeś.
- Ortografka – znajdziesz różnego rodzaju ćwiczenia oraz testy, dzięki którym w zabawny i przyjemny dla oka sposób sprawdzisz swoją wiedzę na temat pisowni wyrazów z „ch” i „h”.
- PisuPisu przygotowało pokaźny zbiór interaktywnych zadań sprawdzających wiedzę na temat ortografii. Plusem tych gier jest to, że od razu możesz się dowiedzieć, czy udzieliłeś poprawnej odpowiedzi.
Życzę owocnej nauki!
11 Comments
Paula Stadnik
Och, to jeszcze przeżyję ale idę przeczytać o tym „nie” razem i oddzielnie bo nie znam ŻADNEJ zasady dotyczącej tego 🙂
Bookendorfina Izabela Pycio
tyle lat próbuję zaprzyjaźnić dzieciaki z ortografią, ale wciąż wiele mamy do zrobienia, tak naprawdę to bardzo trudny temat, świetnie, że komuś chce się go popularyzować. 🙂
Samanta Dryja
To są akurat rzeczy, których nikomu się nie chce uczyć, bo wydają się mało przydatne, jednak jak wiemy ortografia ma znacznie 🙂 Mam nadzieję, że nie braknie Ci sił do wymyślania nowych sposobów do nauczania tego tematu 🙂 Daj znać co wykorzystujesz:)
naczytane.blog.pl
Przydatna lekcja 🙂 na szczęście z ortografią problemów nie mam 🙂
MAZGOO .
U mnie największy problem już prawie od 20 lat stanowi pisanie „nie” i „bym”. Świetny post, zdecydowana powtórka która przyda się bloggerom, szczególnie tym młodszym 🙂
Samanta Dryja
Dziękuję, wkrótce pojawi się post o „by” – w najbliższy czwartek, także zapraszam! 🙂
Anna Piotrowicz
o, też będę wyczekiwać!
ANia
A pieniążek – pieniądz , jak ma się do zasady z samo h ???
Samanta Dryja-Zabielska
Zdecydowanie nic! Musiał się wkraść i go nie zauważyłam, ale będę w najbliższym czasie odświeżać grafki i starsze teksty, więc zostanie usunięty. Brawa za czujność!